Illustration: Anna Ehrlemark Intervju med: Catherine Holt och Khaled Zaiter, Floden

Motståndets flod

Från Enhetsfronten till Floden, från floden till havet. I Göteborg kallar Floden till massdemonstrationer mot folkmordet i Gaza.

Catherine Holt och Khaled Zaiter är med i organisationen Floden som arrangerar de återkommande söndagsmanifestationerna i Göteborg. 

Är Enhetsfront för Palestina och Floden samma grupp?

KZ: Enhetsfront bildades av Kristofer Lundberg, som då var vänsterpartist. Jag var inte med i början, utan kom med efter en månad. Det var mest demonstrationer och flygbladsutdelningar, men också att jobba med BDS-kampanjen. När Lundberg uteslöts ur Vänsterpartiet och lade ner sin verksamhet startade vi en ny grupp som heter Floden. 

CH: Jag var inte heller med från start. Men det var väldigt blandat med folk som startade Enhetsfront. Jag gick på demonstrationerna men gick med i Enhetsfront kanske ett halvår efter att de startat. 

Vad stod Enhetsfronts demonstrationer för? Var det någon skillnad på dem och de andra demonstrationerna i Sverige?

Kravet för alla Palestinademonstrationer världen över i början var stoppa folkmordet i Gaza. Men nu tror jag det är lite skillnad på demonstrationerna i Stockholm, Malmö och Göteborg. I Göteborg har vi till exempel vapenföretaget Elbit systems, så här finns en kampanj där vi kräver att stänga ner dem. 

Hur förändrades relationen till Vänsterpartiet när Kristofer Lundberg uteslöts?

CH: Vänsterpartiet klippte ju inte bara banden till Kristofer, utan till hela organisationen Enhetsfront för Palestina. De stängde ute oss från deras lokal, som vi brukade låna och ha möten i. Och vi klippte banden till dem. 

Fick Floden en annan inrikting än Enhetsfront?

CH: Med Enhetsfront handlade det ju mycket att få med de politiska partierna. Beslutet att starta gruppen Floden kom för att skapa en ny, fristående grupp bort från politiska partier, där arbetet enbart fokuserar på den palestinska frågan utan inblandning av personliga eller partipolitiska intressen. Vi tycker att partierna försökt utnyttja kampen utan att bidra. Vi har velat stå på egna ben.

KZ: Floden byggdes av aktivister. Vi kan samarbeta med partier i bland, men har ingen koppling till någon av dem eller följer deras agendor. 

Det är framförallt Flodens och Enhetsfronts söndagsdemonstrationer som högerskribenterna angripit och kritiserat. Varför har de fokuserat så på era demonstrationer?

KZ: Det är för att här i Göteborg vågar vi prata om motståndet. Vi vågar låta folk höja motståndets flaggor. Vi hade en demonstration för att stötta motståndet i Gaza och då började tidningarna skriva att vi stöttade ett parti, Hamas. Men vi stöttar inget enskilt parti i Palestina. Vi stöttar alla som gör motstånd. Vi tycker att palestinska folket, precis som alla folk i hela världen, har rätt att skydda sig. Som FN säger, där det sker en ockupation har folk rätt att göra motstånd. 

CH: Det är ju inte bara vi som tycker det. Enligt internationell lag, enligt FN-stadgan, så har ockuperade folk rätt till motstånd. Sverige skickar ju jättemycket vapen, stöd och pengar till Ukraina. Men vi kan inte erkänna att palestinierna har rätt till väpnat motstånd mot en olaglig ockupation. Det är hyckleri och dubbelmoral. 

Hur går samarbetet med de andra palestinska grupperna och Palestinasolidariteten idag i Göteborg?

CH: Jag tycker att i början försökte alla hitta sin roll, alla försökte testa varandra. Folk kom och gick lite i olika grupper. Det var väldigt stökigt. Nu tycker jag alla grupper har hittat sina roller och personer har hittat sin plats i olika grupper. Var man trivs bäst och vad man helst vill jobba med. Det är klart att det kommer att förändras och utvecklas hela tiden. Nu är det mindre stökigt. Vår grupp jobbar med det här, deras grupp med det där. Det går inte att sticka under stol med att det har varit mycket konflikter. Nu är det rätt lugnt för att alla jobbar med sitt. 

KZ:  Vi har jobbat både med grupper i och utanför Göteborg. Resultatet blev den stora manifestationen 21 september 2025 här i Göteborg, kraftsamling för Palestina, som samlade folk från hela Skandinavien. Det var bussar från Oslo, Stockholm och Köpenhamn, samt alla städer runt Göteborg. Vi hade mellan 8 000 – 10 000 i demonstrationståget. Det var tjugotre propalestinska organisationer som enades och gjorde den demonstrationen, med Floden som en huvudarrangör. Floden ingår också i det stora nätverket Stoppa Israel, som finns i hela Sverige. Vi har rest till Stockholm flera gånger. Vi var på kraftsamlingen i Stockholm den 7 juni 2025. Vi arrangerade också en buss till den stora demonstrationen i Köpenhamn för ett tag sen. Så det finns en bra kommunikation mellan alla organisationer.

Vad kommer Floden göra i framtiden?

CH: Vi har pratat om att vi måste koppla demonstrationerna mer till andra aktiviteter utanför manifestationerna. Det kan handla om namninsamlingar eller pengainsamlingar för Gaza. Att vi använder att vi har de här massmötena till att få folk att engagera sig även mellan demonstrationerna. 

Brand är ett ideellt projekt som finns till endast tack vare våra prenumeranter. För endast 300 kronor om året får du fyra packade nummer och stöttar dessutom en viktig infrastruktur och spridningsplats för vänsterns ideer.

→ Prenumerera nu